heretic - онтологија

еретик повеќе

мн. еретици
Вид збор: Именка, машки род
Тој што отстапува од учењето на официјалната црква.
Албански: eretik
Употреба: Религија
отпадник, бунтовник
Албански: eretik
Употреба: Преносно значење , Разговорно

кривоверец повеќе

мн. кривоверци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е кривоверен.
Употреба: Религија