hairdresser - онтологија

бербер повеќе

мн. бербери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се занимава со бричење и потстрижување на лица од машки пол.
Турски: berber

берберин повеќе

Види и: бербер (м.)
мн. берберини
Вид збор: Именка, машки род
бербер

берберка повеќе

мн. берберки
Вид збор: Именка, женски род
Жена бербер.
Албански: floktare

фризер повеќе

мн. фризери
Вид збор: Именка, машки род
Занаетчија што ја стриже, дотерува и обликува косата на муштеријата (клиентот).
Француски: friseur Албански: floktar
Употреба: Економија

фризерка повеќе

Види и: фризер (м.)
мн. фризерки
Вид збор: Именка, женски род
Жена фризер.