gown - онтологија

антерија повеќе

мн. антерии
Вид збор: Именка, женски род
Старинска горна облека, долга до под колена или куса до појас.
Турски: entari
Употреба: Архаизам

одежда повеќе

мн. одежди
Вид збор: Именка, женски род
Специјална облека за некаква свечена пригода.
Албански: xhybe, veshje solemne

роба повеќе

мн. роби
Вид збор: Именка, женски род
Вид горна домашна облека.
Примери:
свилена роба

тоалета повеќе

мн. тоалети
Вид збор: Именка, женски род
облека, обично горна женска
Француски: toilette Албански: veshje

тога повеќе

мн. тоги
Вид збор: Именка, женски род
Слична облека на судии, адвокати, ректори, професори - за посебни случаи.
Албански: togë