gold-plated - онтологија

дубле повеќе

мн. дублеа
Вид збор: Именка, среден род
Метал обложен со друг метал (сребро со злато).
Албански: duble, dyshe

јалдазлив повеќе

јалдазливиот
Вид збор: Придавка
Што е прекриен со позлата, позлатен.
Употреба: Архаизам