gild - онтологија

варакоса повеќе

варакосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Позлати, обои со златна боја.

злати повеќе

златат
Вид збор: Глагол, несвршен
Позлатува, дава сјај, боја на злато.
Албански: bëj me ari, jap shkëlqim ari
Употреба: Поетски збор

јалдаз повеќе

мн. јалдази
Вид збор: Именка, машки род
позлата
Турски: yaldız Албански: shkëlqim
Употреба: Архаизам , Технологија

позлати повеќе

позлатат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави позлата на некој предмет.
Албански: laj në ar
Направи да изгледа како злато.
Албански: shkëlqej si ari
Употреба: Преносно значење
(се позлати) Стане, добие изглед на злато.
Албански: bëhet e art, shkëlqen