furniture - онтологија

дрвенарија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
предмети од дрво

мебел повеќе

(едн.) мебелот
Вид збор: Именка, машки род
Предмети што служат за седење, cпиење, чување облека и др.
Германски: Möbel
Употреба: Општество