friendship - онтологија

достлак повеќе

(едн.) достлакот
Вид збор: Именка, машки род
пријателство, љубезност
Турски: dostluk
Употреба: Архаизам

дружба повеќе

мн. дружби
Вид збор: Именка, женски род
Пријателски однос, другарство, дружење.
Албански: miqësi
Употреба: Архаизам

пријателство повеќе

мн. пријателства
Вид збор: Именка, среден род
Заемен однос на љубов, почит и доверба.
Албански: miqësi

пријателштина повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
пријателство
Употреба: Разговорно