fluctuation - онтологија

флуктуација повеќе

флуктуацијата
Вид збор: Именка, женски род
Бранување, променливо движење околу некоја одредена вредност.
Албански: fluktuim
Пораст и опаѓање на бројот на членовите на некоја организација, пари и сл.
Албански: luhatje, fluktacion
Употреба: Економија
Примери:
Флуктуација на работната сила.