fleet - онтологија

парк повеќе

мн. паркови
Вид збор: Именка, машки род
Превозни средства од ист вид со кои располага една земја, град, индустриска гранка, претпријатие.
Албански: park automjetësh
Употреба: Воен термин

флота повеќе

мн. флоти
Вид збор: Именка, женски род
Сите бродови на една држава што пловат по некое море.
Албански: flotë
Сите бродови на некоја компанија.
Албански: flotë
Употреба: Економија