flaky pastry - онтологија

јуфка повеќе

мн. јуфки
Вид збор: Именка, женски род
Тенки листови од тесто за правење пита.
Албански: kore
Употреба: Архаизам , Гастрономија

кора повеќе

мн. кори
Вид збор: Именка, женски род
Јадење од тесто со кори.
Албански: gatim me kore
Употреба: Гастрономија