financing - онтологија

финансирање повеќе

Види и: финансира (св. и несв.)
финансирањето
Вид збор: Именка, среден род
Учествува финансиски во зделка.
Албански: finasim
Употреба: Економија
Примери:
Во финансирањето на новиот автопат ќе учествува и Светската банка.