financier - онтологија

финансиер повеќе

мн. финансиери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што финансира (дава пари) и учествува во една зделка.
Албански: financier
Употреба: Економија
Познавач на финансиите.
Албански: financier
Употреба: Економија

финансист повеќе

мн. финансисти
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист по финансии.