finance - онтологија

финансии повеќе

финансиите
Вид збор: Именка, множина
Целокупност од парични средства, парични операции сврзани со функционирањето на државата.
Албански: financa
Употреба: Економија
Примери:
Министер за финансии.

финансира повеќе

финансираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Даде, дава пари за некоја работа; парично помогне, помага.
Албански: financoj
Употреба: Економија