euphoria - онтологија

еуфорија повеќе

(едн.) еуфоријата
Вид збор: Именка, женски род
Болна состојба со субјективно зголемена возбуда, ведро расположение и безгрижност кај болните.
Албански: eufori
Употреба: Медицина
Состојба на радосна возбуда, претерано воодушевување.
Албански: eufori
Употреба: Разговорно