denial - онтологија

демант повеќе

мн. деманти
Вид збор: Именка, машки род
Изјава со која се негира вистинитоста или се врши исправка на некоја вест или некое тврдење.
Француски: démenti
Употреба: Политика

инќар повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
одрекување, оспорување
Турски: inkâr
Употреба: Разговорно