default - онтологија

банкротира повеќе

банкротираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Падне, паѓа под банкрот; огласи, огласува дека е неспособен за извршување на своите парични обврски.
Албански: bankrotoj, falimentoj
Употреба: Економија
Наполно пропадне, пропаѓа.
Албански: bankrotoj, falimentoj
Употреба: Преносно значење

дифолт повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Сам по себе, почетна вредност.
Албански: çmim fillestar, nga vetvetja
Употреба: Информатика
Губење натпревар поради непојавување.
Албански: nga vetvetja, mosparaqitje
Употреба: Спорт

неплаќање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Немање можност за плаќање, отсуство на плаќање.
Употреба: Економија

фалирање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
фалира
Албански: mungim, mosparaqitje
Употреба: Економија