debut - онтологија

деби повеќе

мн. дебија
Вид збор: Именка, среден род
Прв јавен настап, прво излегување пред публика.

настап повеќе

мн. настапи
Вид збор: Именка, машки род
Почеток, стапување на некоја работа, прв пристап кон работата.
Албански: debutim