cumin - онтологија

ким повеќе

(едн.) кимот
Вид збор: Именка, машки род
Двогодишно, тревно, средоземно растение со бели или розови цветови што расте по ливади; плодовите се користат како зачин и во медицината.
Латински: Carum carvi Албански: qimjon, qimnon
Употреба: Ботаника , Гастрономија

кумин повеќе

(едн.) куминот
Вид збор: Именка, машки род
Растение чие семе се користи како зачин.
Латински: Apiaceae Албански: qimnon
Употреба: Ботаника