country - онтологија

земја повеќе

мн. земји
Вид збор: Именка, женски род
Заедничка територија на која живеат поголеми заедници на луѓе, народи, која претставува географска целина (крај) и која може административно и политички да биде држава.
Албански: krahinë
Употреба: Дипломатија

пашалак повеќе

мн. пашалаци
Вид збор: Именка, машки род
Област повелана од паша.
Турски: paşalık Албански: pashallëk
Употреба: Административен термин , Историја

страна повеќе

мн. страни
Вид збор: Именка, женски род
земја, држава
Албански: shtet