converter - онтологија

конвертор повеќе

мн. конвертори
Вид збор: Именка, машки род
Софтвер или хардвер што конвертира информации од еден формат во друг.
Албански: konvertor, shëndrrues
Употреба: Информатика

претворач повеќе

мн. претворачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој или тоа што претвора.