contemporary - онтологија

едноврсен повеќе

едноврсниот
Вид збор: Придавка
Што е на исти години, што има иста возраст со некој друг.

еснаф повеќе

мн. еснафи
Вид збор: Именка, машки род
врсник, другар
Албански: bashkëkohor
Употреба: Архаизам , Преносно значење

модерен повеќе

модерни
Вид збор: Придавка
Што е актуелен, современ.

ововременски повеќе

ововременска
Вид збор: Придавка
сегашен, современ, модерен
Употреба: Книжевен збор
Примери:
ововременска заедница

современ повеќе

современи
Вид збор: Придавка
Што се однесува на сегашното време, на дадената епоха.
Албански: bashkëkohor
Што е од едно и исто време со некој друг.
Албански: bashkëkohas
Употреба: Ретко

современик повеќе

мн. современици
Вид збор: Именка, машки род
Човек што живеел или живее во едно време со некого или нешто.
Примери:
Современик на Пејчиновиќ.

современица повеќе

Види и: современик (м.)
мн. современици
Вид збор: Именка, женски род
За жена современик.

современо повеќе

Вид збор: Прилог
современ