contamination - онтологија

контаминација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Загадување со отровни, радиоактивни материи или со заразни бактерии.
Албански: kontaminim
Употреба: Екологија
Спојување на разнородни елементи.
Албански: kontaminim
Спојување на елементи од различно потекло во еден збор.
Албански: kontaminim
Употреба: Лингвистика