concept - онтологија

концепт повеќе

мн. концепти
Вид збор: Именка, машки род
Нацрт на писмен состав или говор.
Албански: koncept
поим, замисла, миcлење
Албански: koncept, nocion

поим повеќе

мн. поими
Вид збор: Именка, машки род
сфаќање, претстава
Албански: koncept, pikëpamje
Употреба: Преносно значење

проект повеќе

мн. проекти
Вид збор: Именка, машки род
концепт, скица
Албански: koncept