clearness - онтологија

бистрина повеќе

(едн.) бистрината
Вид збор: Именка, женски род
Ведрина, сјај.
Албански: çiltërsi, shkëlqim
Употреба: Преносно значење

јаснина повеќе

мн. јаснини
Вид збор: Именка, женски род
јасно, ведро време, ведрина
Албански: kthjelltësi, qartësi

јаснота повеќе

Види и: јасен (прид.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Особеност на тоа што е јасно.

јаснотија повеќе

Види и: јаснота (ж.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
јаснота
Употреба: Разговорно

провидност повеќе

провидноста
Вид збор: Именка, женски род
Транспарентност, проѕирност, јаснота, чистоќа.
Албански: qartësi, transparencë