cinema - онтологија

кино повеќе

мн. кина
Вид збор: Именка, среден род
Место, сала каде што се прикажуваат филмови.
Албански: kinema
Употреба: Сцена

филм повеќе

мн. филмови
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Игра, настан од стварноста раскажани со помош на движечки слики и звук.
Албански: kinema
Употреба: Сцена