carnation - онтологија

карамфил повеќе

Види и: каранфил (м.)
мн. карамфили
Вид збор: Именка, машки род
каранфил

каранфил повеќе

мн. каранфили
Вид збор: Именка, машки род
Диво или градинарско цвеќе со мирисливи, тркалезни цветови со многу цветни ливчиња во различни бои.
Латински: Dianthus caryophyllus Турски: karanfil Албански: karafil
Употреба: Ботаника

каранфилче повеќе

мн. каранфилчиња
Вид збор: Именка, среден род
каранфил
Албански: karafile
Употреба: Ботаника , Деминутив