capture - онтологија

заплени повеќе

запленат
Вид збор: Глагол, свршен
Одземе туѓа стока, имот во војна, како последица на воени операции.
Албански: pushton
Употреба: Воен термин
Земе како плен, зароби некого.
Албански: pushton
Употреба: Воен термин , Ретко

сурдиса повеќе

сурдисаат
Вид збор: Глагол, свршен
зароби, протера
Турски: sürdürmek Албански: robëroj, dëboj
Употреба: Разговорно
Примери:
Турците го сурдисаа во Фезан.

сурдисување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
(се) сурдисува
Употреба: Разговорно