capsule - онтологија

евза повеќе

мн. евзи
Вид збор: Именка, женски род
каписла
Употреба: Архаизам

капсула повеќе

мн. капсули
Вид збор: Именка, женски род
Лек (во прав или течност) со обвивка од желатин, скроб со цилиндрична форма.
Албански: kapsulë
Употреба: Медицина
Херметички затворена кабина во вселенски брод.
Албански: kapsollë, kabinë
Употреба: Технологија

чаура повеќе

мн. чаури
Вид збор: Именка, женски род
Обвивка кај некои организми или нивни органи.
Употреба: Биологија