beloved - онтологија

возљубен повеќе

возљубениот
Вид збор: Придавка
Што е многу сакан, почитуван.
Употреба: Книжевен збор

љуба повеќе

мн. љуби
Вид збор: Именка, женски род
љубовница, сакана, љубена
Албански: e dashur
Употреба: Архаизам , Народна поезија

љубен повеќе

љубени
Вид збор: Придавка
Што е предмет на љубов, што е сакан.

сакан повеќе

мн. сакани
Вид збор: Именка, машки род
сакан маж, љубен