band-aid - онтологија

јакија повеќе

мн. јакии
Вид збор: Именка, женски род
Мевлем намачкан на парче платно за лекување рани.
Турски: yakı
Употреба: Архаизам

фластер повеќе

мн. фластери
Вид збор: Именка, машки род
Леплива преврска, платно на едната страна нанесен вид на леплив сапун.
Германски: Pflaster Албански: flaster, suva
Употреба: Медицина