avantgarde - онтологија

авангарда повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Трупи што се во првите борбени редови.
Француски: avantgarde Албански: avangardë
Употреба: Воен термин
Она што предничи, што предводи во некоја идеја или движење.
Албански: avangardë
Употреба: Политика , Преносно значење

авангардизам повеќе

авангардизмот
Вид збор: Именка, машки род
Борба за нови идеи, на пример во уметноста или литературата.
Француски: avant-garde