auction - онтологија

аукција повеќе

мн. аукции
Вид збор: Именка, женски род
Јавна продажба со наддавање.
Албански: auksion, ankand
Употреба: Економија

лицитација повеќе

мн. лицитации
Вид збор: Именка, женски род
Јавна продажба или давање под закуп стока со наддавање.
Германски: Lizitation Албански: ankand, licitim
Употреба: Економија

лицитира повеќе

лицитираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изнесува, нуди на лицитација.
Употреба: Економија