attendant - онтологија

аѓутант повеќе

мн. аѓутанти
Вид збор: Именка, машки род
постојан придружник
Албански: shoqërues
Употреба: Преносно значење

посетител повеќе

мн. посетители
Вид збор: Именка, машки род
Тој што редовно посетува курсеви, предавања и сл.
Албански: vizitor, pjesëmarrës
Примери:
Тие беа ревносни посетители на сите предавања.