atom - онтологија

атом повеќе

мн. атоми
Вид збор: Именка, машки род
Најмал дел од еден елемент што го задржува неговиот хемиски идентитет, составен од јадро и од електрони.
Албански: atom
Употреба: Физика
Многу мал дел од нешто.
Албански: atom
Употреба: Преносно значење