assets - онтологија

актива повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Целокупниот имот и сите побарувања.
Албански: asete
Употреба: Економија

маса повеќе

мн. маси
Вид збор: Именка, женски род
Во правото – одреден имот.
Албански: pronë