artery - онтологија

артерија повеќе

мн. артерии
Вид збор: Именка, женски род
Крвен сад што ја пренесува крвта од срцето кон другите органи на телото.
Албански: arterie
Употреба: Анатомија
Главен пат, главна улица.
Албански: arterie, rrugë
Употреба: Преносно значење , Транспорт