arsenal - онтологија

арсенал повеќе

мн. арсенали
Вид збор: Именка, машки род
Место за изработка и за чување оружје.
Албански: arsenal
Употреба: Воен термин
Големо количество на нешто.
Албански: arsenal, sasi
Употреба: Преносно значење

барутана повеќе

мн. барутани
Вид збор: Именка, женски род
Зграда во која се чува барут и друг експлозивен материјал.

терсана повеќе

мн. терсани
Вид збор: Именка, женски род
оружарница, арсенал
Употреба: Архаизам

Топана повеќе

Вид збор: Име
Населба на град Скопје.
Турски: tophane