arena - онтологија

арена повеќе

мн. арени
Вид збор: Именка, женски род
Ограден простор на кој во античко време се изведувале разни игри или борби.
Албански: arenë
Употреба: Историја
Бојно поле; поле за натпревар.
Албански: arenë
Употреба: Преносно значење