arcade - онтологија

аркада повеќе

мн. аркади
Вид збор: Именка, женски род
Отворен трем со столбови под низа од арки, лакови.
Албански: arkadë
Употреба: Архитектура и градба
Дел од челната коска над окото.
Албански: arkadë
Употреба: Анатомија