apostle - онтологија

апостол повеќе

мн. апостоли
Вид збор: Именка, машки род
ученик на Христос
Албански: apostull
Употреба: Религија
Зборник од дела и посланија на апостолите.
Албански: apostull
Употреба: Религија
Гласник, проповедник, бранител на некое учење.
Албански: apostull
Употреба: Преносно значење