apoplexy - онтологија

апоплексија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
удар, мозочен удар, шлог
Латински: apoplexia Албански: apopleksi, pikë
Употреба: Медицина
Изненадно целосно или делумно изумирање на крошната на овошните дрвја.
Албански: apopleksi
Употреба: Ботаника