angel - онтологија

ангел повеќе

мн. ангели
Вид збор: Именка, машки род
Замислено небесно крилато суштество во човечки облик.
Албански: engjëll
Употреба: Религија
Олицетворение на убавината, на добрината и на сите доблести.
Албански: engjëll
Употреба: Преносно значење