analphabet - онтологија

аналфабет повеќе

мн. аналфабети
Вид збор: Именка, машки род
Тој што не знае да чита и да пишува.
Албански: analfabet
Тој што е необразован, нестручен, неупатен.
Албански: analfabet
Употреба: Пејоратив , Преносно значење