amputation - онтологија

ампутација повеќе

мн. ампутации
Вид збор: Именка, женски род
Хируршко отстранување на дел од телото.
Албански: amputim
Употреба: Медицина
Отстранување на дел од некаква целина.
Албански: amputim
Употреба: Преносно значење