amplitude - онтологија

амплитуда повеќе

мн. амплитуди
Вид збор: Именка, женски род
Најголема оддалеченост од положбата на рамнотежа при нишање, најголема вредност што ја достигнува некоја величина што е подложена на периодични промени.
Албански: amplitudë
Употреба: Физика
замав, растојание, колебање
Албански: amplitudë
Употреба: Преносно значење