ambrosia - онтологија

амброзија повеќе

мн. амброзии
Вид збор: Именка, женски род
Храна на грчките богови што дава младост и бесмртност.
Албански: ambrosia
Употреба: Митологија
Храна што закрепнува, извонредна храна.
Албански: ambrosia
Употреба: Гастрономија , Преносно значење