alveolus - онтологија

алвеола повеќе

мн. алвеоли
Вид збор: Именка, женски род
Вдлабнатина во која се наоѓа забот.
Латински: alveolus
Употреба: Медицина
Мали меурчиња во белите дробови.
Латински: alveolus
Употреба: Медицина