album - онтологија

албум повеќе

мн. албуми
Вид збор: Именка, машки род
Книга за чување фотографии, цртежи, исечоци, поштенски марки и сл.
Албански: album
Музичка плоча.
Албански: album
Употреба: Музика и танц

алманах повеќе

мн. алманаси
Вид збор: Именка, машки род
албум
Албански: album