airplane - онтологија

авион повеќе

мн. авиони
Вид збор: Именка, машки род
Метална направа за летање што ја движи мотор, а се одржува во воздух со помош на крила.
Албански: avion, aeroplan
Употреба: Транспорт

аероплан повеќе

Види и: авион (м.)
мн. аероплани
Вид збор: Именка, машки род
авион
Употреба: Архаизам