agony - онтологија

агонија повеќе

мн. агонии
Вид збор: Именка, женски род
Состојба без свест непосредно пред смрт.
Албански: agoni
Употреба: Медицина
Состојба пред губење, пред пропаѓање.
Албански: grahmë
Употреба: Преносно значење

мачеништво повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Трпење, поднесување маки, мачење, измачување.

теглило повеќе

Вид збор: Именка, среден род
мака, страдание